Cover Image

Jak wybrać kwiaty na pogrzeb?

Podstawowymi krokami w organizacji pogrzebu jest dopilnowanie wszystkich formalności.

Uporanie się z nimi pozwala na poświęcenie czasu oprawie wydarzenia, w czym zwykle pomagają zakłady pogrzebowe. Mogą przygotować nie tylko różnego rodzaju trumny i urny, ale także oprawę muzyczną oraz wieńce. Te ostatnie są nieodłącznym tradycyjnym elementem ceremonii pogrzebowej, ponieważ wyrażają szacunek do zmarłego, którego grób będą zdobić.

O czym należy pamiętać przy wyborze wieńca?

W kupnie odpowiednich wieńców pogrzebowych może pomóc kilka ogólnych zasad. Należy zadbać o podkreślenie czasu zadumy i smutku, dlatego kolory kwiatów nie powinny być żywe i rzucać się w oczy. Barwy kwiatów w wiązance mogą wystąpić maksymalnie w liczbie trzech. Jakie konkretnie gatunki roślin wykorzystuje się do wieńców? Tradycyjnie są to chryzantemy, ale także lilie i kalie ze względu na ich piękny jasny odcień. Oprócz pogrzebów są one również często wybierane na uroczystość Wszystkich Świętych oraz inne okazje. Kompozycja kwiatów pogrzebowych może się też składać z róż, jednak należy uważać na ich kolor – tak jak w przypadku innych kwiatów, powinien być kremowy lub biały. Inne niepisane zasady dotyczące wyboru wieńca dotyczą relacji osoby, które je przynosi ze zmarłym. Przyjęło się, że najbardziej okazałe i największe wiązanki składa rodzina i najbliżsi znajomi czy przyjaciele. Sąsiedzi, dalsi znajomi oraz osoby, które nie znały osobiście zmarłego, zwykle ozdabiają grób mniejszymi wieńcami i jest to całkowicie taktowne i nie ujmuje szacunku.

Gdzie kupić kwiaty na pogrzeb?

Możliwości jest kilka, a wybór powinien być oparty na tym, jak długi czas kwiaty będą musiały przetrwać od zakupu do pogrzebu. Należy bowiem uniknąć składania wiązanki, która jest w nie najlepszym stanie i ma np. oklapłe płatki. Wieńce wykonuje się ze świeżych kwiatów, dlatego dobrze kupić je w miejscowości, w której odbywa się pogrzeb. W tym celu należy skonsultować się z rodziną zmarłego lub samodzielnie znaleźć godne polecenia usługi pogrzebowe bądź kwiaciarnię.

Wróć