Cover Image

Jak zachować się na pogrzebie?

Jak mówią statystyki, dziennie umiera około 150 tysięcy osób na świecie. Życie ludzkie jest niestety bardzo kruche, dlatego każdy z nas przynajmniej raz będzie uczestniczył w pogrzebie. Ważne, aby w takich chwilach zachowanie było adekwatne do sytuacji, ponieważ zarówno osobie zmarłej, jak i jej bliskim, należy się szacunek.

Jak okazać szacunek zmarłym i rodzinie?

Utrata kogoś bliskiego to bardzo przykre przeżycie. Potrzeba czasu, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji, dlatego często nie mamy głowy do załatwiania formalności związanych z pogrzebem. Kompleksowa organizacja pogrzebu obejmuje zorganizowanie godnej uroczystości pogrzebowej oraz kompleksowy nadzór nad wszelkimi sprawami, które mogą obciążać rodzinę w tym szczególnym okresie.

Nasz zakład pogrzebowy zajmuje się całodobowym przewozem ciał do chłodni z każdego miejsca na terenie Polski. Ponadto w imieniu klientów dopełniamy wszelkich formalności w urzędach takich jak ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych) oraz KRUS (Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Oferujemy również usługę trębacza i skrzypaczki. Oprawa muzyczna podkreśla powagę chwili.

Ważna jest również kwestia odpowiedniego zachowania. Przede wszystkim należy przyjść chwilę przed czasem, aby okazać zmarłemu należyty szacunek. Przed uroczystością pogrzebową wyłączamy telefon oraz wszystkie sprzęty, które mogłyby zakłócić jej przebieg. Jeżeli nie należymy do grona najbliższych zmarłego, nie powinniśmy zajmować pierwszych ławek przy trumnie. Z kościoła wychodzimy dopiero po wyniesieniu trumny. Możemy uczcić pamięć zmarłego wiązanką świeżych kwiatów lub zniczem.

Odpowiedni strój na pogrzeb

Rodzina oraz najbliżsi przyjaciele zmarłego zwykle ubierają się na czarno, ponieważ jest to w Polsce kolor żałobny. Najważniejsze jednak, aby strój nie był krzykliwy. Ubieramy się elegancko, używając stonowanych, niejaskrawych kolorów, które nie wyróżniają się na tle innych osób. Nawet jeśli pogrzeb odbywa się w ciepły dzień, absolutnie nie zakładamy bluzek na ramiączkach, krótkich spodenek ani sandałów. Najlepiej zabrać ze sobą chusteczki higieniczne, ponieważ, nawet jeśli nam nie okażą się potrzebne, może o nie poprosić ktoś stojący obok nas.

Wróć