Cover Image

Wybór trumny – na co zwrócić uwagę?

Organizacja ceremonii pogrzebowej to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza dla rodziny i bliskich zmarłego pozostających w żałobie. Jednym z najtrudniejszych momentów przygotowań do pogrzebu jest wybór trumny. Nie jest to prosta sprawa, dlatego w wielu przypadkach to my bierzemy na siebie wybór rodzajów trumny, przedstawiając najbliższej rodzinie jedynie kilka typów trumien, które najlepiej będą oddawały powagę chwili, wpisywały się w gusta najbliższych zmarłego. Jak wybrać trumnę? Czym się kierować przy jej wyborze? O tym w dzisiejszym wpisie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze trumny?

Trumny produkowane są z różnego rodzaju drewna, takiego jak sosna, dąb, jesion czy olcha. Do tradycyjnych pochówków taki rodzaj trumny jest „wystarczający”. W przypadku jednak konieczności międzynarodowego transportu zwłok należy zdecydować się na trumnę albo metalową (ze stali, stali nierdzewnej, brązu, bądź z miedzi) albo na trumnę drewnianą z metalowym wkładem. Koniecznie muszą być zamykane hermetycznie.

Wybór trumny należy uzależnić od wagi, wzrostu i wieku osoby zmarłej. Do wyboru są różne wykończenia trumien, od prostych, minimalistycznych w zdobieniach trumien po bogate zdobienia i różne wykończenia wewnątrz trumny. Jeśli chodzi o wykończenie wewnętrzne trumien, w standardzie są trumny wyłożone atłasowym materiałem, na życzenie najbliższych może ono zostać rozszerzone o poduszki, bądź szufladki na pamiątki. W przypadku zdobień często stosuje się różnego rodzaju okucia, rzeźbienia, krzyże, tablice, które dobierane są głównie do wieku i charakteru zmarłego.

Specjalne rodzaje trumien obowiązują również w przypadku wyboru trumny do kremacji. W tym przypadku trumny powinny być wykonane wyłącznie z materiałów ekologicznych. Trumny ekshumacyjne wykonywane są zatem z twardej tektury, drewna lub wikliny. Nie mogą być to trumny ani lakierowane, ani zdobione, a do ich wnętrza nie można wkładać żadnych przedmiotów. Wszelkie pamiątki mogą być złożone dopiero w urnie zawierającej prochy zmarłego.

Jak dobrze dobrać trumnę?

W przypadku osób wysokich bądź otyłych może się okazać, że konieczne będzie zlecenie wykonania trumny na wymiar. W takiej sytuacji jej rozmiar zawsze pomagamy dobrać w momencie przyjmowania zlecenia na wykonanie trumny. Trumny do pochówku tradycyjnego można umownie podzielić na:

  • trumny w typie polskim klasycznym,

  • trumny typu amerykańskiego, wyróżniające się podzielonym wiekiem oraz bardzo bogatym wyścieleniem w środku,

  • trumny typu włoskiego, zrobione z grubego drewna, o klasycznym kształcie i polerowanym wykończeniu,

  • trumny typu niemieckiego, posiadające charakterystyczne, strzeliste wieko i szeroką podstawę.

Zawsze służymy poradą wsparciem w tych ciężkich chwilach, aby samo podjęcie decyzji o wyborze trumny przebiegało szybko i bez problemów, czy generowania dodatkowego stresu.

Wróć